روزنه ای به آن سوی دیوار

گاه نوشت های یک الحادیاتی

روزنه ای به آن سوی دیوار

گاه نوشت های یک الحادیاتی

۱ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

پذیرش و احترام به تنوع فرهنگی و مذهبی، از ویژگی‌های بارز ایرانیان در طول تاریخ کهن این سرزمین بوده و هست و همین موضوع سبب همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در کشور ماست. مردم غالبا مسلمان ایران ارتباطات دوستانه ای با پیروان سایر ادیان دارند و قانون اساسی کشور نیز تا اندازه قابل توجهی حقوق اقلیت ها اعم از اقلیت های دینی یا قومی را به رسمیت شناخته است. اما تامین برخی از این حقوق با وجود تصریح در قانون اساسی و یا قوانین عادی کشور با چالش هایی روبرو بوده است. از جمله این چالش ها بحث حق عضویت غیر مسلمانان در شورای شهر است که در مطلب قبل مبنای قانونی بودن آن و ایرادات حقوقی ابلاغیه شورای نگهبان برای الغای تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور را نوشته ام.(+)

شورای نگهبان

متاسفانه دیروز فقهای شورای نگهبان مجددا بر ابلاغیه غیر قانونی خود جهت جلوگیری از ادامه فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد تاکید کردند. آیت ا… محمد یزدی عضو فقیه شورای نگهبان علت این حکم شورای نگهبان را اینگونه بیان کرده است:

«چون اکثر مردم شهر یزد مسلمان هستند یک غیرمسلمان نمی‌تواند برای آنها تصمیم بگیرد و بر آنها حاکم باشد» (+)

این استدلال احتمالا بر پایه قاعده فقهی «نفی سبیل»۱ باشد. اما این استدلال حداقل از دو جهت مخدوش است:

✔اولا شأن شورای شهر قانونگذاری کلان نیست و حداکثر کاری که شورای شهر انجام میدهد نصب و عزل شهردار و نظارت بر شهرداری و تصویب مصوباتی جهت حل مشکلات شهری است که البته این مصوبات نمی‌توانند خلاف قوانین جاری کشور باشند و از قضا تمامی این قوانین از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده‌اند و فقها و حقوقدانان شورای نگهبان مطابقت آنها با شرع و قانون اساسی را تایید کرده‌اند.

✔ثانیا اعضای شورای شهر برخلاف ادعای جناب یزدی حاکم بر مردم نیستند بلکه از این جهت که منتخب مردم هستند تا از جانب ایشان برای حل مشکلات و معضلات شهر و یا توسعه آن چاره‌اندیشی کنند نماینده و وکیل مردم هستند و هیچ قاعده و حکم شرعی وکیل شدن غیر مسلمان برای مسلمان را منع نکرده است.۲
البته قطعا جناب یزدی و دیگر فقهای شورای نگهبان بیشتر با احکام و قواعد فقهی و شرعی آشنا هستند و این استدلال‌ها از سر بی اطلاعی ایشان نیست بلکه احتمالا تجاهل العارف است.

امیدی به تغییر نظر شورای نگهبان نیست ولی رئیس جمهوری بر اساس اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی مسئولیت اجرای قانون اساسی را به عهده دارد و موظف است از این میثاق ملی پاسداری کند.


پ ن:
۱. قاعده نفی سبیل قاعده‌ای فقهی است که هرگونه تسط کفار بر مسلمانان را جایز نمی‌شمارد.

۲. البته فقها وکالت غیر مسلمان علیه مسلمان را جایز نمی دانند ولی نمی توان نمایندگی مردم در شورای شهر را مصداق وکالت غیر مسلمان علیه مسلمان دانست.

۳همیشه یزدی‌ها را دوست داشتم این روزها بیشتر از قبل. اینکه مردم شهر یزد که به دینداری معروف هستند یک غیرمسلمان را به عنوان نماینده خودشان در شورای شهر انتخاب می‌کنند خیلی ارزشمند و قابل تامل است. این نشان‌دهنده سطح بالای همزیستی مسالمت‌آمیز و اعتماد متقابل پیروان ادیان مختلف به یکدیگر است. کاش این سرمایه‌های ارزشمند را با تنگ‌نظری و رفتارهای تبعیض‌آمیز از بین نبریم. باور کنیم ما بیشتر از هرچیزی به این همبستگی و دوستی بین مردم نیازمندیم.

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ آبان ۹۶ ، ۰۸:۰۱
سجاد دهقانی