روزنه ای به آن سوی دیوار

گاه نوشت های یک الحادیاتی

روزنه ای به آن سوی دیوار

گاه نوشت های یک الحادیاتی

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست در روزهای اخیر به خاطر حاشیه هایی که درباره تبصره ماده27 این لایحه به وجود آمده به یکی از موضوعات مورد توجه رسانه ها و خبرگزاری های مختلف اعم از خبرگزاری های حقوقی و غیر حقوقی تبدیل شده است.

این لایحه به دلیل ایرادات شورای نگهبان بر آن تا به حال سه بار به مجلس ارجاع داده شده و اصلاحاتی بر روی آن صورت گرفته،تا اینکه دو سه روز پیش از طرف شورای نگهبان تایید شد.(+)

تبصره ماده 27 این لایحه که مورد بحث است:

-ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان، این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد. (اصلاحی 91/12/1)

بر اساس این تبصره در صورت صلاحدید دادگاه سرپرست و فرزندخوانده اجازه ازدواج با هم را خواهند داشت.تصریح به این اجازه در این تبصره موجب بحث هایی بین مخالفین و موافقین این تبصره شده است.(+)

مخالفین معتقدند در صورتی که ازدواج بین فرزندخوانده و سرپرست مجاز باشد هدف اصلی از فرزند خواندگی که قرار گرفتن کودک بی سرپرست در کانون خانواده و رشد و تربیت اخلاقی اوست نقض می شود.چرا که:

1.امکان سوء استفاده های جنسی از این کودکان فراهم می شود و افرادی نه به انگیزه های انسانی بلکه با انگیزه های جنسی و یا با قصد ازدواج با این کودکان در آینده اقدام به پذیرش این کودکان به عنوان فرزندخوانده می کنند.

 

2.خانواده ها از ترس حاشیه هایی نظیر احتمال ازدواج مجدد مرد با فرزندخوانده حاضر به پذیرش دختران به عنوان فرزند خوانده نمی شوند.

 

3.درصورتی که خانواده ای اقدام به پذیرش دختربچه ای به عنوان فرزندخوانده کند با توجه به این که با این مجوز این دختر می تواند رقیبی بالقوه برای زن در خانواده باشد باعث تزلزل نظام خانواده می شود.

 

4.این ازدواج لطمه های روحی و روانی زیادی را به فرزندخوانده به ویژه فرزندخوانده دختر وارد می کند زیرا تا به حال این سرپرست را به عنوان پدر خود می شناخته و حالا نقش همسرش را دارد.

 

5.به طور کلی این ازدواج غیراخلاقی و خلاف عرف جامعه است.(+)

 

این ایرادات قابل تامل هستند ولی باید این نکات را نیز مد نظر داشته باشیم:

 

1.به موجب فرزندخواندگی هیچ گونه محرمیت شرعی بین سرپرست و فرزندخوانده به وجود نمی آید،لذا از این لحاظ مانع شرعی برای این ازدواج وجود ندارد.

 

2.ازدواج، امری شخصی است که جز مواردی که شرع مشخص کرده نمی توان اراده طرفین را محدود کرد.لذا اگر فرزندخوانده و سرپرست خواستار این ازدواج باشند و موانع نکاح(+) نیز وجود نداشته باشد نمی توان اراده آن ها را محدود کرد.

 

3.کسی نمی تواند هیچ کس از جمله فرزندخوانده را ملزم به ازدواج با شخص دیگری اعم از سرپرست یا غیرسرپرست کند.لذا فرزندخوانده مثل همه افراد اختیار کامل دارد و می تواند با هر شخصی که خواست ازدواج کند.

 

4.این تبصره ازدواج فرزندخوانده با سرپرست را ممنوع کرده مگر اینکه این ازدواج به مصلحت فرزندخوانده باشد،نه اینکه مطلقاً این اجازه برای هرکسی باشد.و تشخیص این مصلحت هم به عهده دادگاه است.

 

علاوه بر این از لحاظ شرعی راه کارهایی برای ایجاد محرمیت بین سرپرست و فرزندخوانده وجود دارد که با استفاده از آن ها این دو به هم محرم می شوند و این مشکلات نیز به وجود نمی آید.راه حل هایی نظیر شیر دادن با شرایط خاصش درصورتی که فرزندخوانده زیر دوسال باشد یا ازدواج موقت های خاص و...(+)

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۲ ، ۲۳:۳۹
سجاد دهقانی

-محبوبِ آذریِ من! اخم‏هایت را باز کن! تا آن زمان که زنده‏ ایم خوشبختی نیز -مانندِ آب و مهتاب- نمی‏تواند دروغ باشد.

ما همان گونه که به داشتنِ امید محکومیم،به تصرف خوشبختی نیز.

برای ما، راهی جز اعتقاد به خوشبختی و تلاشِ خیره‏ سرانه به قصد رسیدن به این منزل امن باقی نمانده ‏است.

باید از یاد ببریم که محتمل است سعادت˚ چیزی دور از دسترس باشد؛ چرا که تنها اعتقاد به این که سعادت، دور از دسترس ماست، سعادت را دور از دسترس ما نگه می دارد.

هیچ چیز همچون اراده به پرواز، پریدن را آسان نمی‏ کند.

و هیچ‏ چیز همچون باور ساده‏ دلانه و صمیمانه‏ ی سعادت، سعادت را به محله‏ ی ما، به کوچه‏ ی ما و به خانه‏ ی ما نمی‏ آوَرَد.

سعات، شاید، چیزی نباشد الّا همین اعتقاد مومنانه به سعادت.

محبوبِ آذریِ من! اخم هایت را باز کن!

 

یک عاشقانه ی آرام ص 62-نادر ابراهیمی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ مهر ۹۲ ، ۲۱:۰۸
سجاد دهقانی

دیشب داشتم با خودم فکر می کردم چقدر خوبه انقدر پول ندارم که برای هر رفت و برگشتم به بوشهر با هواپیما300 هزار تومن هزینه کنم و مجبور می شم با اتوبوس 16 الی 18 ساعت رو طی طریق کنم!

چون جز یکی دو ساعت اونم از فرط خستگی بقیه این مسیر طولانی رو بیدارم و معمولا به رمان خوندن می گذره.

حسابش از دستم در رفته چندتا کتابو تو این مسیر خوندم.دیشب نوبت "اتحادیه ابلهان" نوشته "جان کندی تول" بود.تا اینجایی که من خوندم واقعا عالی بود.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ مهر ۹۲ ، ۰۹:۰۹
سجاد دهقانی

چقد سخته آدم تو این گیر کنه که اصلا با خودش چند چنده؟!

این روزا بدجور گیج می زنم!

ربّ اِنّی لِما اَنزَلتَ اِلیَّ مِن خیرٍ فقیرٌ(قصص/24)

خدایا به هر خیری که برایم بفرستی سخت نیازمندم!

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ مهر ۹۲ ، ۱۸:۰۴
سجاد دهقانی