روزنه ای به آن سوی دیوار

گاه نوشت های یک الحادیاتی

روزنه ای به آن سوی دیوار

گاه نوشت های یک الحادیاتی

ازدواج سرپرست و فرزندخوانده

دوشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۲، ۱۱:۳۹ ب.ظ

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست در روزهای اخیر به خاطر حاشیه هایی که درباره تبصره ماده27 این لایحه به وجود آمده به یکی از موضوعات مورد توجه رسانه ها و خبرگزاری های مختلف اعم از خبرگزاری های حقوقی و غیر حقوقی تبدیل شده است.

این لایحه به دلیل ایرادات شورای نگهبان بر آن تا به حال سه بار به مجلس ارجاع داده شده و اصلاحاتی بر روی آن صورت گرفته،تا اینکه دو سه روز پیش از طرف شورای نگهبان تایید شد.(+)

تبصره ماده 27 این لایحه که مورد بحث است:

-ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان، این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد. (اصلاحی 91/12/1)

بر اساس این تبصره در صورت صلاحدید دادگاه سرپرست و فرزندخوانده اجازه ازدواج با هم را خواهند داشت.تصریح به این اجازه در این تبصره موجب بحث هایی بین مخالفین و موافقین این تبصره شده است.(+)

مخالفین معتقدند در صورتی که ازدواج بین فرزندخوانده و سرپرست مجاز باشد هدف اصلی از فرزند خواندگی که قرار گرفتن کودک بی سرپرست در کانون خانواده و رشد و تربیت اخلاقی اوست نقض می شود.چرا که:

1.امکان سوء استفاده های جنسی از این کودکان فراهم می شود و افرادی نه به انگیزه های انسانی بلکه با انگیزه های جنسی و یا با قصد ازدواج با این کودکان در آینده اقدام به پذیرش این کودکان به عنوان فرزندخوانده می کنند.

 

2.خانواده ها از ترس حاشیه هایی نظیر احتمال ازدواج مجدد مرد با فرزندخوانده حاضر به پذیرش دختران به عنوان فرزند خوانده نمی شوند.

 

3.درصورتی که خانواده ای اقدام به پذیرش دختربچه ای به عنوان فرزندخوانده کند با توجه به این که با این مجوز این دختر می تواند رقیبی بالقوه برای زن در خانواده باشد باعث تزلزل نظام خانواده می شود.

 

4.این ازدواج لطمه های روحی و روانی زیادی را به فرزندخوانده به ویژه فرزندخوانده دختر وارد می کند زیرا تا به حال این سرپرست را به عنوان پدر خود می شناخته و حالا نقش همسرش را دارد.

 

5.به طور کلی این ازدواج غیراخلاقی و خلاف عرف جامعه است.(+)

 

این ایرادات قابل تامل هستند ولی باید این نکات را نیز مد نظر داشته باشیم:

 

1.به موجب فرزندخواندگی هیچ گونه محرمیت شرعی بین سرپرست و فرزندخوانده به وجود نمی آید،لذا از این لحاظ مانع شرعی برای این ازدواج وجود ندارد.

 

2.ازدواج، امری شخصی است که جز مواردی که شرع مشخص کرده نمی توان اراده طرفین را محدود کرد.لذا اگر فرزندخوانده و سرپرست خواستار این ازدواج باشند و موانع نکاح(+) نیز وجود نداشته باشد نمی توان اراده آن ها را محدود کرد.

 

3.کسی نمی تواند هیچ کس از جمله فرزندخوانده را ملزم به ازدواج با شخص دیگری اعم از سرپرست یا غیرسرپرست کند.لذا فرزندخوانده مثل همه افراد اختیار کامل دارد و می تواند با هر شخصی که خواست ازدواج کند.

 

4.این تبصره ازدواج فرزندخوانده با سرپرست را ممنوع کرده مگر اینکه این ازدواج به مصلحت فرزندخوانده باشد،نه اینکه مطلقاً این اجازه برای هرکسی باشد.و تشخیص این مصلحت هم به عهده دادگاه است.

 

علاوه بر این از لحاظ شرعی راه کارهایی برای ایجاد محرمیت بین سرپرست و فرزندخوانده وجود دارد که با استفاده از آن ها این دو به هم محرم می شوند و این مشکلات نیز به وجود نمی آید.راه حل هایی نظیر شیر دادن با شرایط خاصش درصورتی که فرزندخوانده زیر دوسال باشد یا ازدواج موقت های خاص و...(+)

نظرات  (۱)

۰۵ آبان ۹۲ ، ۰۹:۴۷ ما چند نفر !!

سلام

جان کلام: نه میش گفت بد! و نه میش گفت :خوب!

 ترکیبی از عرف و شرع..

اولش که با موضوع مواجه میشی ناخود آگاه جبهه میگیری .. اما خب با ی کم تامل شاید بشه درکش کرد..

خوب ب بررسی موضوع پرداخته بودید، مختصر و مفید.

ب نظر میرسه شما هم ب نتیجه  نرسیده بودید..!

پاسخ:

سلام!

راستش بیش تر بحثایی ک درباره این تبصره ب وجود اومد ب خاطر تصریح ب این اجازه بود والّا قبلا هم همچین مجوزی شرعا و قانونا وجود داشت ولی درجایی صریحا بیان نشده بود.،در حالت قبل از این قانون حتی نیاز ب مجوز دادگاه هم نبوده. در واقع فقط این تبصره صریحا این اجازه رو بیان کرده و اونو منوط ب صلاحدید دادگاه کرده.

شرعا ب این اجازه ایرادی وارد نیست فقط ی سری نگرانی هایی بود و خب هست ک تو مطلب هم نوشتم.

و البته ی سری مسایل ک نمیشه تو وبلاگ نوشت....

ممنون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی